'Bizi ayakta alkışlıyorlar'

Samsun'da görme ve bedensel engellilerden oluşan tiyatro ekibi, 8 yıldır Türkiye'yi il il gezerek "Bu işte bir sakatlık var" oyununu sahneye koyuyor.

Kentte 9 yıl önce kurulan Samsun Engelliler Tiyatrosu, biri görme, dördü bedensel engelli 5 kişiden oluşuyor.

Bir yıllık hazırlık sürecinin ardından turnelerine başlayan ve bugüne kadar Türkiye genelinde neredeyse tüm illere giden tiyatro ekibi, "Bu işte bir sakatlık var" adlı oyunu seyirci ile buluşturuyor.

Bir sinema filmine figüran arayan film şirketine başvuruların canlandırıldığı oyunda, engellilerin hayatta karşılaştıkları sorunlar, komedi ve dram olarak anlatılıyor.

Tiyatro ekibi, engelleri nedeniyle uzun yolculuklar esnasında zorluklar yaşamasına rağmen turnelere severek gidiyor.

"Engelliler imkan verildiğinde neler yapabileceklerini gösteriyor"

Tiyatronun genel sanat yönetmeni bedensel engelli Hüseyin Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıldır tiyatro ile ilgilendiğini, oyunu kendisinin yazdığını söyledi.

Türkiye'yi il il gezerek oyunlarını sahnelediklerini ama ön yargılarla karşılaştıklarını dile getiren Kurt, "Biletleri 'engellilere katkı olsun' mantığı ile alıyorlar ama oyunu izledikten sonra herkesin fikri değişiyor, bizi ayakta alkışlıyorlar. Hedefimiz engellilerin her sahada olduğu gibi kültür ve sanat alanında da var olduğunu göstermek. Engelliler, kendilerine imkan verildiğinde neler yapabileceklerini gösteriyor." dedi.

"Sahneden düştüm ama seyirciler oyunun parçası gibi algıladı"

Görme engelli oyuncu Semih Cengiz de 2,5 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu görme yetisini kaybettiğini anlatarak, "Bir oyunda sahnenin yüksekliğini önceden kodlamayı unuttuk. Bu nedenle oyunun sonunda selamlama yaparken sahneden düştüm ama seyirciler oyunun bir parçası gibi algıladı. Kötü şeyler yaşamamıza rağmen insanları güldürebiliyorsak ne mutlu bize." ifadelerini kullandı.

Tiyatro ekibinin oyuncularından Hakan Koşar ise doğuştan bedensel engelli olduğunu ayrıca bazı kelimeleri söylerken kekelediğini belirterek, "İzleyiciler sahnede taklit yaptığımı sanıyor ama gerçekten o kelimeleri söylemekte zorlanıyorum. Oyunda hem kendimiz hem de izleyiciler keyif alıyor." diye konuştu.

 

AA